"כך הובלתי לכך ש-3600 אנשים יסיימו את התורה"

כשהגה מאור בניזרי את רעיון הנפקת סדרת 'אוצר היומי' הוא לא העלה בדעתו שההצלחה תהיה כה גרפת.

כיום ישנם כ-3600 אנשים בעולם שלומדים מהספר, חלקם כבר סיימו ללמוד את התורה כולה. "זו הזכות שלי", הוא אומר בהתרגשות

"אילו מישהו היה אומר לכם שיש סיכוי שבעוד שבע שנים תזכו לחגוג 'סיום' על התורה כולה, ממש כמו רבי חיים קנייבסקי ורבנים גדולים אחרים, האם הייתם מאמינים לו?" בשאלה רטורית זו פותח מאור בניזרי את שיחתנו.
מאור, עומד בראש הוצאת הספרים 'ניצני הקודש', אשר בשנים האחרונות הוציאה את 'האוצר היומי' הכולל 17 ספרים ובהם לימוד כל חלקי התורה הקדושה. כל אחד מהספרים מחולק ל-30 ימים, כאשר אחת לחודש מחליפים הלומדים ספר, כך שהלימוד מתבצע בפועל בכל פעם בכרך אחד בלבד.
 
"בזכות 'האוצר היומי' אנשים זוכים להגיע לסיום של התורה כולה, וזה מאוד מרגש ומיוחד", מדגיש מאור. "בדיוק לאחרונה שוחתי עם דוד, יהודי מאזור הצפון, עובד חברת החשמל שנמצא בעבודה מחמש בבוקר ועד שש בערב. הוא סיפר לי שכאשר אביו נפטר הוא החליט להתחזק ורכש את סט הספרים. כיום הוא כבר למד חצי מהם וצועד בבטחה לקראת סיום התורה – דבר שגם אברכים ורבנים גדולים לא זכו לו. והוא לא היחיד, אנו שומעים כל הזמן על סיפורים דומים".
 
אז מהו בדיוק האוצר היומי? מה הרעיון שלו?
"שיטת הלימוד עצמה אינה שייכת לי", מדגיש מאור, "מייסד הרעיון הוא המוהרא"ש – הצדיק מיבנאל, שכתב בחייו למעלה מ-500 ספרים, והורה במשך ארבעים שנה לעשרות אלפי תלמידיו ושומעי לקחו ללמוד את הלימודים הללו. אלא שבמשך כל אותן שנים היו התלמידים לומדים אותם מתוך מקבץ של ספרים שונים, ולעתים קרובות נדרשים להחליף את הספרים בהתאם להספק ולהתקדמות. צריך להבין ש-17 הלימודים המומלצים משויכים ל-17 ספרי לימוד שונים. מיותר לציין שלא קל ולא פשוט ללמוד מידי יום עם ערימה של 17 סוגי ספרים.
"כך הובלתי לכך ש-3600 אנשים יסיימו את התורה"
המוהרא"ש
"הרעיון שלנו, כהוצאת ספרים, היה להפיק את כל הספרים האלו כסט אחד בלבד, בגודל של קצת פחות מש"ס בבלי. הפרויקט הזה דרש מאתנו המון. רק העריכה שלו באותיות גדולות עם ניקוד עלתה קרוב ל-4 מיליון שקלים, ונמשכה כשלוש שנים".
 
תוכל לפרט את הלימודים המופיעים בסט?
"בהחלט", עונה מאור ונוקב בשמות הספרים החשובים: "תורה, נביאים וכתובים בשלמותם עם פירוש רש"י, כל המשניות עם פירוש הברטנורא, כל התוספתא מנוקדת ומוגהת על ידי תלמיד חכם, רוב הירושלמי עם פירוש של ידיד נפש, כל הש"ס הבבלי עם פירוש רש"י וכן פירוש תוספות ופירוש חברותא – מה שמסביר בצורה קלה ונפלאה את דף הגמרא, כל הרמב"ם מנוקד עם אותיות גדולות, כל הטור, שולחן ערוך מחבר ורמ"א, מדרש רבא, מדרש תנחומא, כל הזוהר ותיקוני זוהר, ספר ליקוטי מוהר"ן, ליקוטי תפילות וליקוטי הלכות.
"בנוסף, יש את הלימוד ה-17 שלקוח מספרי מוסר וחסידות ומשתנה בהתאם לשנת הלימוד – בשנה הראשונה נלמדים ספר נפש החיים ומסילת ישרים, בשנה השנייה ושלישית לומדים אורחות צדיקים ונועם אלימלך, ברביעית ובחמישית ספר מאור עיניים צ'רנוביל, בשישית לומדים 'קדושת לוי', ובשביעית את ספר התניא. כל הלימודים האלו מחולקים סך הכל לשבע שנים, על פני 2714 סדרים וכנגד 2714 דפים שיש בש"ס".
את ההמשך כבר ניתן לשער לבד: "יהודי שלומד את האוצר היומי בכל יום מצליח ללמוד בתוך שבע שנים את כל חלקי התורה. מי שמוסיף ולומד בכל יום גם את הדף היומי של הגמרא, יכול בתוך שבע שנים לסיים לא רק את הש"ס אלא גם את התורה כולה".
"כך הובלתי לכך ש-3600 אנשים יסיימו את התורה"
למי בעיקר מיועדים הספרים?
"הספרים הללו מיועדים לכל אחד ואחד, וזה מה שכל כך מיוחד כאן. יש כבר יותר מ-3600 אנשים בארץ ובכל רחבי העולם, שזוכים ללמוד מ'האוצר היומי', מתוכם תלמידי חכמים ואברכים, ובנוסף לא מעט בעלי בתים.
"אני חושב שהדבר החשוב ביותר הוא שאנשים פשוט יאמינו בעצמם", מעודד מאור, "שיבינו שהקב"ה נתן לדור שלנו מתנה – אוצר יומי, ואם נאמין שאנו יכולים להצטרף ללומדים, נצליח כולנו להתמיד וללמוד".
 
הראיתם את הסט לגדולי ישראל?
"בוודאי", משיב מאור, "והם מאוד התרשמו. הגאון רבי חיים קנייבסקי שליט"א השקיע שמונה דקות שלמות כדי לעיין בסט הנפלא, והתבטא: 'בפירוש צריכים ללמוד בזה בכל יום', ואגב, ר' חיים גם תיקן בלי שום קשר לאוצר היומי, שיש ללמוד מידי יום נפש החיים ולסיים מידי שנה, וברוך השם זכינו שספר זה מופיע באוצר היומי. הצגנו את הספר גם לפני רבי דוד אבוחצירה שאמר עליו 'ואת עלית על כולנה', והספר אף ישב על שולחנו. הצגנו אותו גם לפני בנם של קדושים – הרב יוסף חיים אברג'ל והרב ישראל אברג'ל, ושניהם אמרו בפירוש וגם כתבו בהקדמה שהסט מוכרח להיות בכל בית בישראל. הרב ישראל אברג'ל בעצמו לומד עם למעלה מ-300 חסידיו מתוך הספרים".
 
איזה תגובות אתם מקבלים?
"התגובות מחממות את הלב", מתרגש מאור, ומספר על אחת מהן: "ישנו יהודי עסקן שלמד כל חייו בישיבות ליטאיות, אחרי נישואיו למד שש שנים בכולל ולאחר מכן יצא לעולם העסקים. באחד הימים הוא יצר איתי קשר וסיפר לי שמהרגע בו הוא עזב את הכולל, היה לו קשה מאוד ללמוד, כי התחושה שלו הייתה שהוא לא מצליח ללמוד בעיון, ואם כך זה בוודאי לא שווה. בהמשך הוא נחשף לאוצר היומי, הזמין לעצמו את הסט וכבר עשרה חודשים שהוא לומד אותו ברצף. אחרי שהוא סיפר בהתרגשות איך שהחשיפה לפרויקט שינתה לו את החיים מבחינה רוחנית, ואף הגשימה לו את החלום לסיים את התורה, הוא אמר לנו שהוא עסקן גדול ורוצה לעזור לנו בפרויקט. הוא שאל איך ניתן לקדם את הפצתם של הספרים, וסיפרנו לו שיש אנשים רבים שמספרים לנו שהיו שמחים לקנות את הסט, אך לטענתם אין להם מקום לאחסן את כל הכרכים בבית. באותו רגע הוא הציע לנו רעיון מקורי – הוא יתרום לנו ספריות מאיקאה, כל אחת בשווי של 480 שקלים. כל מי שמזמין את הסט, יקבל ספריה במתנה. עד היום הוא כבר תרם יותר מ-1200 ספריות".
מאור מציין גם נקודה נוספת ומרגשת: "לא פעם ולא פעמיים מתקשרות אלינו דווקא נשים, ומספרות שהאוצר היומי הגשים את חלום חייהן, שכן הן רואות איך בעליהן לומדים מידי יום וזה הפך להן את הבית. הן רואות את הסיפוק האדיר שיש לבעלים, וזה גם משפיע על הילדים שרואים את אבא במסלול לקראת סיום התורה. היו גם נשים שסיפרו לנו שבעליהן וילדיהן לומדים מאותם ספרים של האוצר היומי, כאשר יש סימנייה מיוחדת לכל אחד מהלומדים, וכולם מצויים במסלול לקראת סיום התורה".
 
מתוך כל הלומדים של 'האוצר היומי', יש כאלו שכבר סיימו את התורה?
"הפרויקט שלנו קיים כשלוש וחצי שנים, אז מלכתחילה אין סיבה שיסיימו, אבל להפתעתנו ולשמחתנו יש כאלו שלומדים מידי יום יותר מסדר אחד (סדר אחד מונה שבעה דפים), ולכן בתקופה האחרונה זכיתי להיות מוזמן לכמה וכמה סעודות סיום בכל רחבי הארץ, שנעשות לכבוד סיום כל התורה. אין לי מילים כדי לתאר את גודל ההתרגשות. כשהגיתי את הרעיון כלל לא העליתי בדעתי שיגיע יום בו אזכה לראות דבר כזה".
 
אפשר לשאול מהי התחושה האישית שלך, כמי שהנפיק את הספרים?
"אני מרגיש שזהו מפעל חיים שהקב"ה זיכה אותי להקים. כבר שנים שאנו מוציאים דרך 'ניצני הקודש' ספרים תורניים רבים – משניות, ספרי תהילים, סידורים והרבה מאוד תוצרים נוספים. אבל לאוצר היומי שהוא באמת דבר מיוחד במינו הקמנו בית דפוס מיוחד, ואנו מדפיסים את האוצר הן בכריכה רכה והן בכריכה קשה.
"במשך שנים חלמתי והתפללתי לזכות להוציא ספר שיגדיל תורה ויאדיר אותה, והכי חשוב שיהיה פרקטי ויתאים לכל יהודי, ברוך השם זכיתי".
לרכישת האוצר היומי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות